Понад 3 тис. компаній України 80% свого доходу отримують за рахунок участі в тендерах держави. В яких галузях вони працюють, в чому їхня особливість та чому бізнес приймає рішення зробити ставку на цей ринок? Відповіді на ці запитання у дослідженні експертів системи для перевірки контрагентів YouControl.
Нині в ProZorro зареєстровано понад 174 тис. учасників. За час роботи системи (починаючи з 12 лютого 2015 року) в ній відбулося більше 900 тис. конкурентних торгів з плановою сумою 1,12 трлн грн. А сума підписаних з бізнесом контрактів за ці роки досягла 512 млрд грн.
YouControl проаналізував компанії, дохід яких на 80% і більше формувався за рахунок участі в тендерах держави. Їх за результатами 2016 року виявилося майже 3,5 тис. Ці компанії є представниками 300 різних видів діяльності.
Найбільше залежних від держзакупівель підприємств належить до галузі будівництва. На другому місці за “залежністю” опинилися компанії з досить розмитою сферою діяльності – “неспеціалізована оптова торгівля”. Такі учасники тендерів можуть як дійсно займатися різними напрямками діяльності, так і спеціально реєструватися під такою узагальненою категорією, аби в подальшому проводити певні “схеми” в електронній системі. На третій сходинці розмістилися компанії, що займаються постачанням пари, гарячої води та кондиційованого повітря.
У ТОП-категорії товарів, послуг та робіт у тендерах, де бере участь та перемагає найбільше компаній, потрапили ті, де державне замовлення надзвичайно велике або ж загалом лише з боку держави є попит на певні товари, послуги чи роботи. Зокрема, мова йде про ремонт та покриття доріг, різноманітні будівельні роботи, проведення трубопроводів та електромереж тощо. Варто звернути увагу й на те, скільки торгів виграли компанії та на які суми. Наприклад, за ремонт доріг переможці 2 тис. тендерів отримали суму в понад 29 млрд грн. А тим, хто здобув перемогу майже в 2,5 тис. закупівель, що стосувалися будробіт та поточного ремонту, заплатили 12 млрд грн.
Компанії, чия діяльність залежить від держзакупівель, мають певні особливості: вони “середнього віку” (10 років), з невеликим штатом співробітників (до 10 осіб) та з річною виручкою близько 4 млн грн. В середньому річна виручка компаній менша, ніж сума, яку вони отримують від перемоги в держзакупівлях. Іноді так стається через затримку виплат державою, а інколи коли компанія є лише посередником, який отримані від держави гроші розподіляє між підрядниками, а собі лише бере певну частину за цю роботу.
“Цю ситуацію можна пояснити як і незаконною або протиправною діяльністю компанії, так і низкою реальних обставин. Наприклад, контракт був підписаний, але потім розірваний, замовник не повністю заплатив по договору”, – стверджує Денис Баранець, тренер з державних закупівель та активіст ГО «Громадський контроль».
Загалом, за словами Наталії Шаповал, віце-президента з економіко-політичних досліджень Київської школи економіки, голови Центру професіоналізації закупівель, залежні від держтендерів компанії мають й іншу специфіку своєї діяльності.
“Деякі суб’єкти господарювання, які отримують 100% доходу від публічних закупівель, – це специфічний тип бізнесу, який полягає в наданні консалтингових та посередницьких послуг щодо участі в складних державних тендерах. Оскільки участь в публічних закупівлях є досить складним юридичним процесом з великою кількістю нюансів в документації, деякі підприємці побудували бізнес на тому, що допомагають іншим бізнесам продати їх продукцію державі. Це явище складно підтвердити даними, проте в його існуванні можна переконатись, звернувши увагу на приклади компаній, які дуже часто виграють тендери і при цьому продають дуже різні за природою товари різних виробників. Окрім цього, деякі з бізнесів, про які йде мова, можуть виявитись фірмами-«прокладками», які беруть на себе ризики взаємодії з публічним сектором”, – пояснює Наталія Шаповал.
інфографіка доступна за посиланням
YouControl — аналітична система, що з 50 джерел формує досьє на кожну компанію України на основі відкритих даних, відстежує зміни в держреєстрах та візуалізує зв’язки між афілійованими особами. Унікальна технологія YouControl дозволяє за хвилину отримати актуальну (на час запиту) інформацію про компанію або ФОП. Функція моніторингу щоденно повідомляє про зміни відповідно до даних з офіційних джерел. Система дозволяє бізнесу перевіряти своїх партнерів. А в межах соціальної місії компанія YouControl надає доступ для журналістів та громадських активістів безкоштовно для проведення розслідувань, аналізу держзакупівель, моніторингу декларацій.
ГО «Громадський контроль» — це незалежне об’єднання борців за правду і справедливість, проти корупції і зловживань влади.
Центр професіоналізації закупівель — інтелектуальний центр, створений для аналізу ефективності закупівельних процесів та виявлення можливих проявів корупції, а також організаційної підтримки та навчання учасників екосистеми закупівель.