Протягом червня-вересня 2017 року виявлено факти систематичних маніпуляцій російських ЗМІ з пропагандистською метою щодо подій на території Херсонської області. На початку вересня 2017 року начальник управління освіти, науки та молоді Херсонської облдержадміністрації заявив про перехід усіх шкіл Херсонщини на навчання українською мовою. Російські ЗМІ одразу звинуватили обласну владу в утиску прав російськомовних громадян і акцентували увагу на невдоволенні «значної частини мешканців області таким рішенням». Херсонців навіть звинуватили у деградації, пов’язавши це з мовним питанням та слабкими управлінцями, які не здатні забезпечити колишні російськомовні школи підручниками українською. Крім того, російські ЗМІ анонсували «боротьбу російськомовного населення за свої права з допомогою радикальних методів та, між іншим, нагадали, що війна на Донбасі почалася з таких же кроків української влади, направлених на «угнетение русскоговорящих» (https://russian.rt.com/world/article/420644-postpred-poroshenko-krym-reakciya). З цього приводу вийшла в ефір телевізійна програма на Першому каналі (https://www.facebook.com/Kherson.ua.city/videos/vb.1163734526979108/1610887962263760/?type=2&theater).
На початку серпня інтернет-ресурс РИА Новости Крым розмістив інформацію про те, що під час перетину «кордону України з АР Крим» мешканців півострова активно вербують співробітники Служби безпеки України. Автор стверджує, що на кримчан, котрі в’їжджають на територію Херсонської області, з боку співробітників спецслужб здійснюється серйозний психологічний тиск. Зокрема, мова йде про погрози фізичної розправи та оприлюднення компромату у відповідь на відмову від співпраці (http://crimea.ria.ru/society/20170809/1111483800.html). Водночас СБУ заперечує те, що вказані факти мають місце. Очевидно, що розповсюджуючи такі повідомлення, російські ЗМІ намагаються вплинути на кількість осіб, котрі перетинають адмінмежу. Крім того, намагаються прищепити кримчанам враження, що на території України перебувати небезпечно.
У російському інформаційному просторі чітко простежується тенденція до дискредитації правоохоронних та військових структур Херсонської області, створення ілюзії великої ймовірності виникнення некерованих ситуацій. Значна частина інформаційних повідомлень, котрі мають служити цій меті, стосуються неефективності реформування української поліції. Періодично з’являються повідомлення про нездатність херсонських поліцейських захистити громадян, надати їм необхідну допомогу (http://www.politnavigator.net/v-khersone-policejjskie-otkazalis-pomoch-mestnomu-voditelyu-chtoby-ne-zapachkat-svoi-belye-sluzhebnye-futbolki.html). Щодо військових, то у повідомленнях російських ЗМІ їх частіше за все називають «бойовиками». Останнім часом найпопулярніші ресурси значну увагу приділяють новинам про псування меморіалів та пам’ятних знаків героям АТО (http://www.politnavigator.net/posle-dnepropetrovska-kherson-fotografii-boevikov-ato-na-allee-geroev-zakrasili-krasnojj-kraskojj.html). Пропагандистські інтренет-сайти таким чином намагаються довести, що на території області героїв АТО та взагалі військових не поважають та не підтримують їхні дії. Крім того, російські пропагандисти знаходять підтвердження ведення «партизанської» боротьби зі сторони місцевих мешканців. З цією ж метою російські ЗМІ активно висвітлюють появу на деяких будівлях у Херсоні графіті з текстом на кшталт: «Смерть бандерам! Херсон – русский город!», «Россия», «Янукович, вернись!», називаючи їх авторів «партизанами» (http://www.politnavigator.net/smert-banderam-kherson-russkijj-gorod-partizany-ostavili-graffiti-ryadom-s-oga.html). Левова частка повідомлень на пропагандистських інформаційних ресурсах стосувалася також нібито безпідставності звинувачень у бік російської сторони у скоєнні терористичних актів на території Херсонської області. Зокрема, приводом до таких заяв стало звернення голови СБУ Василя Грицака до директора ФСБ, у якому очільник силового відомства звинуватив російські спецслужби у трагедіях з жертвами, що мали місце на території Херсона, Одеси і Харкова (http://www.ntv.ru/novosti/1923826/, https://russian.rt.com/ussr/article/426264-sbu-fsb-terakty-ukraina). Характерно, що інформація у більшості повідомлень викладена таким чином, що винними у терактах називають саме українських лідерів сьогодення, які таким чином зводять рахунки з проросійськи налаштованими активістами. За фактом затримання в середині серпня у Херсоні співробітниці СБУ, яка співпрацювала з російськими спецслужбами, також з’явилися повідомлення, але у контексті того, що дівчина «поплатилася за свою ненависть до бандери» (http://www.politnavigator.net/sosluzhivcy-arestovannaya-sbu-shnica-v-khersone-poplatilas-za-nepriyatie-banderovshhiny.html). Крім того, акцентувалася увага на великій кількості прихильників «русского мира» на території області і на тому, що президент країни повністю не може покладатися навіть на безпекову структуру. Як результат, роблять висновок – «влада в Україні крихка та нелегітимна».
Для доповнення картини «жахливого» стану справ на території Херсонщини, російські ЗМІ активно використовують проблему дефіциту вугілля антрацитних марок. «В преддверии зимы жители украинского Херсона вынуждены закупать некачественный уголь, больше напоминающий пыль, по цене вдвое выше донецкого антрацита, который в Крыму продаётся по восемь тысяч рублей за тонну», — пише автор статті «Херсонские пенсионеры скоро начнут замерзать» (http://www.politnavigator.net/khersonskie-pensionery-skoro-nachnut-zamerzat.html).
Значна увага росЗМІ була прикута до подій, пов’язаних з Представництвом Президента в Криму, яке нині тимчасово дислокується у Херсоні. Протестувальників називали «меджлісовцями» та «радикалами», а сам орган й взагалі обізвали «фейковим» (http://www.politnavigator.net/radikaly-vynudili-poroshenko-zakryt-fejjkovoe-krymskoe-predstavitelstvo.html). Вже після призначення представником Бориса Бабіна, посаду й взагалі почали називати «віртуальною», а самого представника – «производителем пустоты» (https://russian.rt.com/world/article/420644-postpred-poroshenko-krym-reakciya, http://tass.ru/politika/4490038).
Актуальною для дискредитації української влади на території АР Крим виявилась тема «військового збору». У статті за назвою «В Херсоне на треть приросли объемы поборов на войну» автор наголошує на безглуздості такого податку а також натякає на корупційну складову (http://www.politnavigator.net/v-khersone-na-tret-prirosli-obemy-poborov-na-vojjnu.html).
Не залишився поза увагою пропагандистських ЗМІ й візит до Херсона радника Президента у справах кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва та першого заступника Міністра з питань тимчасово окупованих територій та ВПО України Юсуфа Куркчі. Автор статті визначає головний результат візиту – «из Генического района, отданного на откуп, будет лепиться демо-версия крымского ханства, а за это «Аскер» берёт на себя искоренение «сепаратизма» и прореживание не завязанных на «меджлис» местных коррупционеров» (http://www.politnavigator.net/na-ukraine-gotovitsya-novaya-krupnaya-pakost-protiv-kryma.html).
Одним з нових напрямків російської пропаганди є регулярні повідомлення про те, що Херсонську область охопила епідемія, пов’язана з певним захворюванням. За останні декілька місяців Херсонщина «пережила» спалахи бутулізму, гепатиту (http://crimea.ria.ru/world/20170905/1111821637.html) та інших небезпечних хвороб. А ще в росЗМІ зазначений регіон отримав статус «рассадника туберкулеза» (http://www.vestifinance.ru/articles/90279). Інформаційне агентство «РИА Новости» взагалі припустило, що високий рівень захворюваності на СНІД, гепатит, туберкульоз та інші рідкісні хвороби є наслідком дослідів, які над місцевими мешканцями проводить Пентагон, використовуючи для цього спеціальні бактеріологічні лабораторії на території області (http://m.crimea.ria.ru/world/20170903/1111800474.html) .
Досить активно обговорювали російські ЗМІ й заяву про те, що з допомогою української телевежі у Чонгарі активно транслюються російські телеканали, називаючи спроби української сторони «недолугими» (http://crimea.ria.ru/world/20170921/1112021851.html). Крім того, зведення вежі називали елементарним способом «розпилювання державних коштів» (http://www.vesti.ru/doc.html?id=2922059).
Не залишився поза увагою перебіг курортного сезону. Зокрема, росЗМІ своїми численними публікаціями намагалися довести, що з кожним роком у Криму з’являється все більше відпочивальників, значна частина яких – мешканці материкової України (http://www.vesti.ru/doc.html?id=2912638, http://www.vesti.ru/videos/show/vid/723580/). Останніх не лякають навіть «страшилки», які про Крим розповсюджує українська преса (http://crimea.ria.ru/society/20170821/1111637589.html).
Також під час моніторингу вдалося виявити, що роль найактивнішого «лідера думки» з території Херсонської області російські ЗМІ останнім часом віддали так званому «громадському активісту з Генічеська» Геннадію Сіваку. Його активно цитували пропагандистські видання з метою підтвердити факт, що на території області і країни жити небезпечно, скрізь панує корупція і безлад.
У ході дослідження виявлено такі кількісні показники прямих згадок про Херсонщину на найбільш пропагандистських інтернет-ресурсах:
№ з/п |
Назва ЗМІ |
Всього | З позитивним смисловим навантаженням | З негативним смисловим навантаженням | З нейтральним смисловим навантаженням |
1. | «Политнавигатор»
(http://www.politnavigator.net) |
69 | 0 | 65 | 4 |
2. | «Звезда»
(https://tvzvezda.ru/) |
18 | 0 | 17 | 1 |
3. | РИА Крым
(http://crimea.ria.ru) |
33 | 0 | 30 | 3 |