Засідання постійної комісії з питань комунальної власності Херсонської обласної ради привернуло пильну увагу журналістів та громадськості. Напередодні по допомогу до ЗМІ звернулися співробітники двох бібліотек — обласної дитячої та обласної юнацької. У колективах виникла паніка через наміри депутатів реорганізувати дані книгозбірні. Так, робоча комісія, яка вивчала стан виконання бюджету у поточному році та планування кошторису на наступний рік, постановила, що недоцільно обласній раді утримувати 3 бібліотеки, краще залишити обласну універсальну наукову бібліотеку ім. О. Гончара, а от обласну дитячу та обласну юнацьку оптимізувати, перетворивши їх на філії «гончарівки». У висновку робочої групи зазначено, що завдяки такому кроку обласний бюджет зекономить 830 тис. гривень на рік, але на засіданні комісії звучить значно більша цифра — півтора мільйона.
— А ті гроші, які звільняться, на 2018 рік, за найскромнішими підрахунками це 1,5 млн. гривень, залишити на галузь культури, може, й на поповнення книжкових фондів бібліотеки, — зазначив начальник управління розвитку об’єктів спільної власності територіальних громад обласної ради, депутат облради Артур Овсепян. Також він озвучив, що у трьох обласних бібліотеках працюють майже 250 співробітників. Депутати переконані — це забагато, зокрема, роздуто штати технічних працівників. Для господарського та технічного забезпечення всіх книгозбірень вистачить потужностей однієї «гончарівки», а от у двох інших бібліотеках таких фахівців, разом з адміністраціями та бухгалтеріями, можна скоротити. Йдеться про 22 штатні одиниці. З реорганізацією за книгозбірнями зберігаються будівлі, але замість трьох юридичних осіб залишається одна.
Голова комісії Юрій Рожков запропонував заслухати директорів всіх трьох комунальних закладів. Цікаво, що на засідання, де вирішуватиметься доля книгозбірень, очільників бібліотек ніхто не запрошував. Висновок робочої групи там отримали за півдоби до комісії.
Як розповіла директор обласної бібліотеки для дітей ім. Дніпрової Чайки Ганна Бардашевська, очолюваний нею заклад щороку обслуговує до 18 тисяч дітей. Книгозбірня є прогресивною в масштабах України, адже тільки грантів тут виграють до 10 тисяч доларів на рік. Програми пишуть самі співробітники. Так, здебільшого завдяки грантовій діяльності колективу бібліотека має 76 комп’ютерів — для дитячої книгозбірні це всеукраїнський рекорд. Зате обслуговувати комп’ютери нікому, немає у закладі відповідної штатної одиниці, тоді як у бібліотеці ім. Гончара цілий відділ таких спеціалістів! Що ж до господарських працівників директор пояснила: «У нас всього півставки електрика. За потужністю електрогосподарства — це 1000 кв. метрів, триповерхове приміщення, побудоване у 1979 році. І такий спеціаліст повинен мати четверту групу доступу. Якщо ми чекатимемо електрика з іншої бібліотеки, не маючи транспорту, то, звичайно, наражатимемо на небезпеку і штат, і користувачів. Тому в нашому випадку електрик повинен бути на робочому місці і кожного дня».
Директора обласної бібліотеки для юнацтва Вікторія Лобзову недавно нагородили премією «Жінка року» в Херсоні, а заклад, який вона очолює, посів III місце у конкурсі «Краща бібліотека України». За словами керівника книгозбірні, скорочувати в них теж нема кого.
Депутати дорікнули, що заслуховують директорів бібліотек вже четвертий раз, але нічого не змінилося — видатки на 2018 рік збільшуються, бо дорожчають енергоносії і збільшується мінімалка, а штати у бібліотеках переглядати не хочуть. Приміром, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. О. Гончара аж 7(!) сантехніків! Як так? — це запитання поставили очільниці закладу.
— Каналізаційна мережа бібліотеки включається в міську мережу і становить 150 метрів. У нас цілодобово чергують 4 сантехніки, тому що тут працюють фекальні насоси і вентиляційна система, газова котельня, які знаходяться у підвальному приміщенні, то ці спеціалісти дивляться за двигунами і насосами, ну і в разі потреби їх ремонтують. А ще 3 сантехніки обслуговують саму будівлю бібліотеки, — зазначила директор обласної універсальної наукової бібліотеки ім. О. Гончара Надія Коротун.
Тож і варто придивитися до роздутих штатів «гончарівки», а не робити філії з дитячої та юнацької бібліотек, впевнена начальник департаменту культури ОДА Світлана Думінська. Зрештою, «комунальна» комісія вирішила не реорганізовувати бібліотеки, а дала доручення керівнику департаменту культури ОДА вже до понеділка надати пропозиції щодо скорочення бібліотечних штатів у трьох комунальних закладах. Дану інформацію розглядатимуть ще дві комісії облради — з питань бюджету та культури. Від їхніх висновків залежить, чи потрапить питання про реорганізацію бібліотек на сесію обласної ради.
Марина САВЧЕНКО.