Літо на Херсонщини занадто різко «вступило в свої права», підготувавши чергове випробування для людей. Прохолодний та дощовий травень одразу ж змінила просто-таки скажена спека, до якої ми всі просто не встигли адаптуватися. Маємо навіть температурний рекорд: за даними Гідрометцентру, в Херсоні 8 червня повітря прогрілося до 35,4 градусів Цельсію, що є максимумом за останні 74 роки спостережень за погодою! І почалося: «теплові удари», які можуть спричинити інсульт, просто-таки косять як дітей, так і дорослих!
У Херсоні 67-річний чоловік вийшов на балкон своєї квартири по вулиці Богуна (Ілліча), і випадково за ним закрилися двері. А ззовні вони не відкривалися. Чекаючи «звільнення», городянин провів під прямими сонячними променями півгодини, й зомлів. У Горностаївці після поїздки з батьками до заповідника Асканія-Нова тепловий удар отримав дворічний хлопчина. А в курортному селищі Лазурне Скадовського району 39-річна відпочивальниця з міста Кривий Ріг влаштувала собі справжні тортури: цілий день засмагала на сонці, і під вечір отримала не тільки перегрів, а й опіки першого ступеню вісімдесяти відсотків тіла!
За даними обласного територіального Центру екстреної медичної допомоги, на Херсонщині тільки протягом перших трьох днів червневої спеки «теплові удари» діагностували в чотирьох пацієнтів. Хоча, послуговуючись нехитрими правилами, можна уникнути таких неприємностей, або ж мінімізувати їх наслідки. Ось що радить заступник головного лікаря Центру Інеса Чамлай: «По можливості, у спеку бажано виходити на вулицю тільки зранку, або ж після четвертої години дня. Вдягати одяг з натуральних матеріалів, неодмінно головний убір. Мати при собі негазовану воду чи компот. Дорогою пересуватися по затінених ділянках, заходити відпочивати до магазинів чи аптек із кондиціонованими приміщеннями. Якщо ж перегрів усе ж стався, його симптомами можуть бути головокружіння, напад спраги, почервоніння чи збліднення шкіри. У такому випадку треба сісти в тінь і випити води. Якщо ж на ваших очах перехожий від теплового удару втратив свідомість, його також слід перенести у затінене місце чи в найближче приміщення із кондиціонером, дати води, покласти на голову зволожену тканини. Й викликати бригаду «швидкої допомоги».
Лікарі окремо застерігають: жертвами «теплових ударів» можуть стати навіть немовлята, котрих матусі вивозять на вулицю у закритих колясках. Вентиляція у таких «екіпажах» погана, тож у спеку маля легко може перегрітися. А мати цього й не помітить – адже дитина ще не вміє говорити, і не може повідомити про те, що їй зле.
Сергій ЯНОВСЬКИЙ.