Як ми вже повідомляли, на засіданні колегії райдержадміністрації, що відбулось 23 вересня, одним із важливих питань, винесених на її розгляд, було «Про стан документального оформлення полігонів твердих побутових відходів у районі». Доповідав із цього питання завідуючий сектором містобудування та архітектури райдержадміністрації Володимир Дяченко.
На жаль, про що можна судити із фактажу, наведеного в доповіді, за останні рік-півтора в районі мало що змінилось на напрямку боротьби із сміттям. Саме боротьби, а не утилізації та переробки твердих побутових відходів.
От всі обурюються, емоційно говорив Цюрупинський міський голова Василь Плотніков, виступаючи не стільки в обговоренні, скільки у підтвердження, у цій справі у нас далеко не все гаразд, всі кричать, що кругом сміття, а куди його дівати? Зрозуміло, одними балачками та обуреннями справі не зарадиш. Кілька крикунів гучно обурюються, а ми їх боїмося!
Що характерно, міський голова правий. І в тому, що сміття треба кудись дівати, і в тому, що кілька крикунів обурюються. Навряд чи можна погодитись з іншим – із тим, у що він має намір перетворити найкрупніший і найкомпактніший житловий мікрорайон (крім того, тут школа, дитячі садки та ін..) – Житлоселище, а також «спальний» мікрорайон Винрозсадник, розмістивши тут, всупереч усім нормам і здоровому глузду сміттєзвалище. Адже Цюрупинською міською радою таки оформлено земельну ділянку в постійне користування площею 25 га, де управлятиме КП «Підприємство по поводженню з відходами». Планується (увага: лише планується! Між тим, ця ділянка вже кілька літ використовується як сміттєзвалище. А «сортувальна лінія» тут – це кілька осіб невизначеного роду занять і місця проживання людей) будівництво «Сміттєпереробного заводу з сортувальною лінією, майданчиком для тимчасового складування відходів на земельної ділянці в районі очисних споруд в м. Цюрупинськ орієнтовною площею 25 га». Розроблена проектна документація на І чергу будівництва, очікується експертний висновок від «Укрінвестекспертизи».
Сміття, звичайно, дівати кудись треба. Але це «кудись» жоден мер найзахланнішого французького містечка, жоден бургомістр останнього німецького поселення не ризикнув би будувати у міській межі. Ядерні полігони у часи СРСР розміщувались у найвіддаленіших місцях – у безлюдному казахстанському степу і на острові Нова Земля у Північному Льодовитому океані, де не зустрічаються навіть білі ведмеді. А тут міська рада «садить» смітник прямо у житловому масиві! І це при тому, що в десятку кілометрів від міста є виділена попередниками Василя Плотнікова земельна ділянка під те саме сміттєзвалище, яким так прагне «нагородити» нас діючий міський голова, незважаючи на відчайдушний опір «кількох крикунів» в особі кількатисячної громади.
А те, що в сільських та селищних радах ситуація де потроху змінюється, де застрягла «у процесі», не дивина. Державі зараз не до смітників, тому сподіватись на виділення субвенцій не доводиться. Власні ж бюджети худі-худющі і без ягідок годжі (по-нашому дереза), якими в’юнкі ділки через Інтернет безуспішно «лікують» заклопотану зайвими жировими складками українську «еліту», й надіятись, що ситуація зміниться у найближчий час, не доводиться. Тому сміття так і будемо дівати «кудись». Втім, так само, як і дівали й діваємо досі.
Та що ж таки зараз маємо у розрізі спорудження полігонів ТПВ (твердих побутових відходів), як кажуть, по факту?
Ось стисла арифметика у вигляді «заяв про наміри» із доповіді В.Дяченка:
Костогризівська сільська рада. Розпорядженням голови районної державної адміністрації від 22.03.2013 року № 161 надано дозвіл на розробку детального плану земельних ділянок в постійне користування Костогризівському СКП «Джерело» під розміщення полігону твердих побутових відходів та худобомогильника площею 4,5 га. Станом на сьогодні детальний план території земельної ділянки знаходиться на погодженні головного управління ветеринарної медицини в Херсонській області та гідрогеології.
Раденська сільська рада. Оформлений державний акт на постійне користування земельною ділянкою площею 3 га на СКП «Радсервіс». Проектна документація на будівництво полігону розроблена в повному обсязі, але роботи призупинено за відсутністю коштів.
Великокопанівська сільська рада. Оформлений державний акт на постійне користування земельною ділянкою площею 4,9 га на СКП «Великокопанівське». Будівництво полігону не розпочато.
Новомаячківська селищна рада. Оформлений державний акт на постійне користування земельною ділянкою площею 1,2 га на Новомаячківський СКП «Сількомунгосп», який -займається підготовкою вихідних даних для проектної документації по будівництву полігону.
Тарасівьска сільська рада. Розробляється детальний план території земельної ділянки площею — 5 га під розміщення полігону твердих побутових відходів. Розроблений проект землеустрою.
Брилівська селищна рада у 2012 році проводилась робота по відведенню земельної ділянки площею 2,2-2,5 га біля Північно-Кримського каналу в охоронній зоні існуюче сміттєзвалище та 4 га за залізницею, що потрапляє в санітарну зону. Ці фактори не дають можливість оформити одну з територій під полігон
Ювілейнена сільська рада. Зроблена топозйомка на 4 га, ведуться роботи по оформленню містобудівної документації. Планується виділити кошти в сумі 5,0 тис. грн для оформлення документації по полігону.
Щасливська сільська рада -СКП «Щасливське» займається початковим документальним оформленням полігону площею — 3 га.
Козачелагерська сільська рада. В постійне користування виділена земельна ділянка — 10 га під полігон твердих побутових відходів, але за відсутністю коштів будівництво не починається (в наявності проектна документація).
Для сіл Подо-Калинівської та Абрикосівської сільських рад раніше готувалася документація по оформленню сумісного полігону ТПВ. На теперішній час початковим документальним оформленням полігону ТПВ буде займатися комунальне господарство «Прометей», що підпорядковане Абрикосівській сільській раді, і якому надано дозвіл на виготовлення матеріалів погодження місця розташування сміттєзвалища.
Виноградівська сільська рада. Розроблена проектна документація землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки площею — 5. га під полігон ТПВ, яка була здана на експертизу та отримано негативний висновок.
Підстепненська сільська рада. Питання щодо створення та оформлення полігону твердих побутових відходів не вирішується, у зв’язку з чим на території сільської ради виникло стихійне сміттєзвалище…
«Вісник Олешшя». №79-80 (1.10.2015)