Здоров’я кожної людини – це найголовніша її цінність. Для того щоб люди отримували якісні медичні послуги, менше хворіли, швидко одужували та довше жили, громада Голопристанської міської ради зацікавлена в розвитку закладів охорони здоров’я.
В період реформування закладів охорони здоров’я, які розташовані на території громади Голопристанської міської ради щороку здійснюється фінансова їх підтримка з міського бюджету Голопристанської міської ради а з 2019 року вже з бюджету Голопристанської міської об’єднаної територіальної громади.
Відповідно до Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» виключно органи місцевого самоврядування здійснюють планування розвитку мережі закладів охорони здоров’я комунальної форми власності, приймають рішення про створення, припинення, реорганізацію чи перепрофілювання закладів охорони здоров’я самостійно з урахуванням плану розвитку госпітального округу.
З метою здійснення повноважень з розвитку закладів охорони здоров’я, керуючись статтею 3 Закону України «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності», пунктом 7 розділу ІV «Прикінцеві положення» Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», п’ятим абзацом статті 16 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» Голопристанська міська рада за підтримки депутатів міської ради затвердила рішення про клопотання до Голопристанської районної ради щодо передачі об’єктів нерухомого майна закладів охорони здоров’я в комунальну власність Голопристанської міської ради (рішення від 26.09.2019 №1145, від 27.12.2019 №1219 і №1220).
Пунктом 7 розділу ІV «Прикінцеві положення» Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» встановлено, що до 1 січня 2020 року районні ради районів, у яких утворено об’єднані територіальні громади, зазначені у пункті 6 цього розділу, здійснюють передачу із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст у власність таких об’єднаних територіальних громад відповідних бюджетних установ, розташованих на їхній території, відповідно до розмежування видатків між бюджетами, визначеного Бюджетним кодексом України.
Керівництво та депутатський корпус Голопристанської районної ради всупереч чинному законодавству України по сьогоднішній день відмовляються передавати майнові права (право власності) на будівлі закладів охорони здоров’я Голопристанській міській об’єднаній територіальній громаді. Подейкують – почекаєте, передамо в жовтні чи листопаді 2020 року.
А можливо пояснюються такі дії керівництва Голопристанської районної ради (маніпулювання, звинувачення у всіх гріхах влади міської об’єднаної територіальної громади) дуже просто, адже вже почалися виборчі перегони до органів місцевого самоврядування.
Маніпуляція – це вид застосування влади, при якому той, хто володіє нею впливає на поведінку інших, не розкриваючи характер поведінки, яку він від них очікує.
Зацікавлені особистості не нехтують таким засобом оволодіння владою, як застосування «брудних» виборчих технологій, як засобу впливу на громадськість. «Брудні» виборчі технології це – способи, незважаючи на їх аморальність, є найбільш дієвими і ефективними, саме вони принесуть бажаний результат. Для оволодіння жаданою виборною посадою та її надійного збереження у власних руках необхідно грамотно обманювати своїх благодійників – виборців.
З метою уникнення спеціального викривлення стану речей шляхом замовчування одних фактів та вип’ячування інших, публікацій неправдивих повідомлень, пробудження у аудиторії негативних емоцій за допомогою засобів або словесних образів, будемо надавати громаді правдиву інформацію.
Не зважаючи на всякі маніпуляції, Голопристанська міська рада виконує покладені на неї повноваження, фінансово підтримує заклади охорони здоров’я та вимагає від них ефективного, прозорого використання бюджетних коштів бюджету Голопристанської міської ОТГ.
Починаючи з 2015 року міський бюджет передбачає мільйони гривен для фінансування медичної галузі. Так, до районного бюджету на фінансування комунального підприємства «Голопристанська ЦРЛ» та комунального підприємства «Голопристанський ЦПМСД» перераховано: у 2015 році – 9,31 млн. гривень, у 2016 – 9,96 млн. гривень, у 2017 – 12,64 млн. гривень, у 2018 – 13,1 млн. гривень (з них: для придбання комп’ютерного обладнання та програмного забезпечення для лікарів первинної ланки – 0,243 млн. гривень), у 2019 році – 11,1 млн. гривень (в тому числі: для придбання обладнання неврологічному відділенню Голопристанської ЦРЛ – 0,05 млн. гривень). За 5 місяців 2020 року на підтримку медичної галузі спрямовано 4,4 млн. гривень (в тому числі: на створення автономізованих робочих місць в Голопристанській ЦРЛ – 0,28 млн. гривень; на формування матеріального резерву в засобах індивідуального захисту персоналу закладів охорони здоров’я для здійснення заходів, спрямованих на запобігання протидії поширенню коронавірусу – 0,2 млн. гривень, з яких вже перераховано – 0,1 млн. гривень; на придбання медичного обладнання (монітор пацієнта G3D–2 шт.) для відділення анестезіології КП «Голопристанська ЦРЛ» – 0,06 млн. гривень).
Поряд з вище зазначеним, щороку міський бюджет відшкодовує КП ЗОЗ «Голопристанська районна центральна аптека № 14» витрати безоплатного і пільгового відпуску лікарських засобів у разі амбулаторного лікування окремим групам населення та за певними категоріями захворювань громадянам, які проживають на території Голопристанської ОТГ та інсулінозалежним хворим на цукровий та нецукровий діабет (2016 рік – 0,06 млн. гривень, 2017 рік – 0,4 млн. гривень, 2018 рік – 0,4 млн. гривень, 2019 рік – 0,38 млн. гривень, 5 місяців 2020 року – 0,35 млн. гривень).
Заклади охорони здоров’я, які надають медичні послуги населенню нашої громади, вже змінили організаційно-правову форму із комунальної установи на комунальне некомерційне підприємство.
Надаємо коротке роз’яснення. За новою моделлю (яка функціонує згідно із Законом України від 19.10.2017 р. № 2168-VIII «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення») держава більше не виділятиме гроші за кошторисом на утримання комунального закладу охорони здоров’я. Тепер заклади охорони здоров’я повинні стати автономними суб’єктами господарської діяльності, зокрема комунальними некомерційними підприємствами. Такі заклади охорони здоров’я отримують оплату за результатами своєї діяльності, тобто за фактично надану пацієнтам медичну допомогу. Ця оплата надходить від Національної служби здоров’я України на підставі укладених із цією службою договорів. Автономізація закладів охорони здоров’я сприяє збільшенню господарської та фінансової автономії (самостійності) та управлінської гнучкості комунальних закладів охорони здоров’я, формуванню у них стимулів для поліпшення якості медичного обслуговування населення і водночас підвищення економічної ефективності використання активів.
З метою підтримки комунальних некомерційних підприємств – закладів охорони здоров’я, що надають послуги жителям громади, в перехідний період, період медичної реформи, на підставі звернень закладів охорони здоров’я та за ініціативи міського голови Олександра Бабича розроблено проєкти рішень Голопристанської міської ради щодо надання закладам охорони здоров’я пільги зі сплати земельного податку на 2020 та 2021 роки (річна сума нарахувань зі сплати податку за землю по закладах охорони здоров’я громади складає близько 0,15 млн. гривень) та проект рішення щодо затвердження Програми фінансової підтримки закладів охорони здоров’я, що розташовані на території Голопристанської міської об’єднаної територіальної громади на 2020 рік.
Необхідно відмітити, що наданню закладам охорони здоров’я пільги зі сплати земельного податку на 2020 рік сприяє Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (який вступив в дію 23.05.2020). До його прийняття, податківці по різному трактували норми Податкового кодексу України щодо можливості надання закладам охорони здоров’я пільги зі сплати земельного податку в поточному році. Проєкти рішень щодо надання закладам охорони здоров’я пільги зі сплати земельного податку на 2020 та 2021 роки розміщені в публічній інформації на веб-сайті Голопристанської міської ради та запропоновані до розгляду на шістдесятій сесії міської ради 7-го скликання.
Окрім намірів щодо надання пільг закладам охорони здоров’я в збиток бюджету міської ОТГ, його ще й чекає навантаження в пів мільйона. Бюджет Голопристанської міської об’єднаної територіальної громади в особі розпорядників коштів є платником за надання закладами охорони здоров’я медичних послуг з профілактичного медичного огляду працівників бюджетної сфери. Відповідно до чинного законодавства на здійснення профілактичного медичного огляду 588 працюючих (з них 132 працюючих проходять медичний огляд двічі на рік) бюджетних установ громади необхідно додатково виділити з бюджету Голопристанської міської об’єднаної територіальної громади 0,5 млн. гривень.
Джерело: Голопристанська міська рада