Останнім часом мешканців нашого міста дуже турбує стан озера. Цьогоріч воно майже висохло, а так звана берегова лінія відійшла далі, ніж будь-хто коли бачив. Це дійсно можна вважати екологічною трагедією для всієї України, не лише для Голопристанщини, адже наше цілюще озеро давно знають скрізь, і лікуватися до санаторію приїздять люди з різних куточків країни. До речі, така тенденція висихання стосується не лише нашого озера.
Словом, Голопристанський міський голова Олександр БАБИЧ теж занепокоєний станом водойми. Очільником було запрошено до нашого міста фахівців на чолі з Олегом Дудкіним, директором «Українського товариства охорони птахів» для того, щоб вони допомогли подолати проблему та вказали способи відродження озера Соляного.
Варто зазначити, що Указом Президента України «Про території та об’єкти природно-заповідного фонду загальнодержавного значення» від 27 липня 2016р., територію площею 120 га оголошено гідрологічним заказником «Озеро Соляне». Заказник створили з метою збереження і відтворення цінних природних комплексів, різноманітності ландшафтів, генофонду рослинного і тваринного світу, збереження в природному стані окремих унікальних природних утворень. Озеро знаходиться на території національного заповідника на охоронній території, і кожне, навіть мінімальне, втручання заборонено, а проводити будь-які роботи за власною ініціативою взагалі неможливо, оскільки державне управління природно-заповідним фондом України здійснює Міністерство екології та природних ресурсів України.
Зважаючи на все це, Олександр Бабич разом з Олегом Дудкіним обговорили можливості прочищення свердловин, які, чесно кажучи, не в найліпшому стані, адже вони замулювалися та забивалися не один рік.
Соляне — озеро не просто солоне. Воно — хлоридно-гідрокарбонатне. Або, простіше кажучи, соляно-содове. Тобто в озері, крім звичайної кухонної солі, знаходиться ще і так звана питна сода! І переконатися в цьому дуже просто: якщо опустити в озеро руку і потерти пальці один про одного. Відчуття буде таке, ніби рука намилена. Це вірна ознака того, що у воді є луг — сода. Склад ропи в основному залишається постійним хлоридно-натрієвим із значним вмістом карбонатів та гідрокарбонатів. Донні поклади озера являють собою сірий мул із запахом сірководню тонкодисперсної структури з незначними домішками дрібнозернистого піску.
З поверхні озера в спекотні вологі дні, особливо вранці, піднімаються разом з випарами іони брому, йоду, лужні сполуки. Звідси і відчувають голяни дивний запах навколо озера.
Тож директор товариства та його спеціалісти після обстеження озера, води у старих свердловинах та роботи з деякими новими тестовими вже мають певні висновки та план дій. Найскладнішим у цій ситуації є те, що не з кожної свердловини можна поповнити водойму. Адже, якщо вода у ній буде не достатньо солоною, наповнювати озеро не можна, щоб не зашкодити його властивостям і хімічному складу. Тому тут мають працювати спеціалісти під чітким державним наглядом.
Маємо великі сподівання, що наша співпраця зі спеціалістами дасть свої плоди, і ми спільними силами відродимо озеро Соляне.







Джерело: Голопристанська міська рада