Днями, депутати Олешківської районної ради проголосували за звільнення з займаної посади керівника Центру первинної медично-санітарної допомоги району Миколи Гараненка. Свої голоси за це рішення віддали 19 депутатів, з 29-ти присутніх на засіданні сесії. Чому у головного лікаря не склалися відносини з працедавцями та які претензії висуває районна влада до нього?
Комунальний заклад «Олешківський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» створений у 2013 році. У своїй структурі Центр має 9 амбулаторій, які знаходяться в Олешківському районі.
Найбільшою є амбулаторія загальної практики — сімейної медицини (амбулаторія ЗПСМ) м. Олешки, яка у свою чергу поділяється на дитячий та дорослий підрозділи і надає первинну амбулаторну медичну допомогу всьому населенню міста та району. При амбулаторії постійно діє відділення денного стаціонару. Як виявилося, всього за 5 років керування Центром Микола Гараненко не зміг виправдати сподівань, які на нього покладала місцева влада.
Претензії депутатів райради наступні: це перш за все невиконання рішення депутатів про передачу флюорографа, не проведення навчання фахівців Центру та безвідповідальне ставлення до поставлених завдань.
— На засідання сесій керівник Центру ПМСД взагалі перестав приходити, — підкреслює депутат райради Констянтин Буганов. – Бо коли розглядаються якісь важливі медичні Програми, інші рішення в яких не замішані фінанси – здається, що Миколі Гараненку подібне не цікаво.
Саме через безвідповідальність та відсутність цікавості до вирішення проблем ПМСД, на думку депутатів, районна Програма «Електронна охорона здоров’я» так і лишилася незатвердженою. «За» прийняття цього рішення не вистачило голосів депутатів райради.
Були питання до головного лікаря і в рятувальників. Місцеве управління ДСНС України зараз активно перевіряє всі об’єкти з масовим перебуванням людей. Медичні установи в цьому переліку займають основне місце, так само, як дитсадочки та школи.
— Пожежні інспектори зараз зацікавлені не лише в тому, щоб перевірити заклад, а в першу чергу в тому, щоб навчити людей, дізнатися, чи знають працівники установи елементарні правила, – розповідає т.в.о. начальника Олешківського районного сектору ГУ ДСНС України в Херсонській області Ганна Перерва. – Перевірки наші тривають, однак найбільше нас вразило ставлення до інспекторів та правил пожежної безпеки саме в Центрі ПМСД. Жодних інструкцій, жодних листів, нічого ніхто не знає, навіть елементарних речей. Ми зацікавлені в тому, щоб в приписі потім були лише ті порушення, які можна вирішити згодом, за допомогою коштів. Але прикріпити інструкцію в потрібному місці, знати план евакуації, тощо – це нічого не коштує, фінанси не потрібні. В одному з медичних закладів нам взагалі заявили: мовляв, вішати на стіну нічого не будемо – там нові шпалери! Вибачте, але так не працюють. Ніхто з нас не хоче повторення Одеської трагедії, а вона сталася, як показав час, саме через нехтування правилами безпеки.
Саме недотримання в ЦПМСД правил протипожежної безпеки стали «останньою краплею», за словами депутатів райради. Адже питання безпеки для хворих – на першому місці. Та і взагалі пожежна безпека в будь-яких соціальних установах наразі досить жорстко контролюється.
Зараз рятувальники продовжують проводити перевірки та навчання в районі. Поки що всі працівники сприймають ці «уроки» досить серйозно.
— Ми дякуємо всім навчальних закладам, школам та садочкам, – наголошує Ганна Перерва. – І вдячні й депутатам райради, за те, що вони на нашому боці, і для них безпека громадян – перш за все. Закликаю всіх керівників установ та закладів району – якщо вам треба провести навчання, чи просто перевірку – звертайтеся. Ми нікому не відмовляємо. А ось з медиками чомусь проблем завжди найбільше.
Як виявилося, з представниками місцевого самоврядування, Центр ПМСД теж не зовсім добре співпрацює. Наприклад, у голови Великокопанівської ОТГ Валентини Костенко за рік існування громади накопичилося багато питань до Центру та його керівництва.
— На території нашої ОТГ є великий ринок, тому в лікарні вистачає пацієнтів, котрі не мешкають в ОТГ, –повідомила Валентина Косенко. – Але на дверях ніхто не стає і не говорить: «Ви тут не живете, тому допомоги не отримаєте!». А з нашим Центром виходить саме так. В Олешках Центр ПМСД категорично не приймає наших мешканців. Складається враження, що наші люди якісь не такі, як інші. Виправдання там звучить наступне: ви ж об’єдналися, от і лікуйтесь там у себе в Копанях! Ми вже навіть вийшли на Миколу Гараненка і запропонували заключити договір та на умовах доплати здійснювати прийом мешканців ОТГ. Ніхто не відповів нічого на подібну пропозицію. Наступною прикрістю став флюорограф. Ми тільки нещодавно дізналися, що Великокопанівська громада не ввійшла до списку тих населених пунктів, де працюватиме пересувний флюорограф. Тобто знову нас роблять якимись меншовартісними. То як тоді нам бути? Виходить, що Олешківський Центр ПМСД після об’єднання, припустимо в Олешківську громаду, забере собі все майно та обладнання, яке напередодні було закуплене на весь район? Так же не повинно бути! Чомусь у центральній районній лікарні ніколи не відмовляють. І в реєстратурі пояснять, і направлення випишуть, якщо треба, на Херсон. А з Центром ПМСД одні проблеми. У нас лише рік існує ОТГ, ми виділили великі кошти на ремонт лікарні, запрошуємо на роботу лікарів, готові створити всі умови для медичних працівників… І в результаті стикаємося з суцільним нерозумінням наших проблем.
Одним словом, посади головного лікаря Олешківського районного центру ПМСД Микола Гараненко вже позбувся. Сподіваємося, подібний крок депутатського корпусу стане «наукою» для інших керівників всіх установ району, як медичних, так і просто соціальних.